Przeczytaj raport i sprawdź, jak wydać książkę

czwartek, 01, czerwiec 2017 22:21

Rozwój romansu w powieści

Written by Ewa Wiecha
Rate this item
(0 votes)

Wątek miłosny pojawia się praktycznie w każdej historii. Jest on mniej lub bardziej rozbudowany i nie zawsze kończy się happy endem, ale stanowi dobre urozmaicenie akcji. Jednak częstym problemem jest tempo rozwoju uczuć między bohaterami. Jak zatem poprowadzić ten wątek w taki sposób, by był interesujący, ale nie przegadany?

Przypływy i odpływy

Tworzenie się więzi między dwojgiem ludzi ma to do siebie, że nie przebiega liniowo. Zazwyczaj jest to sinusoida – nagłe wzrosty i spadki zainteresowania. Dzieje się tak dlatego, iż ścierają się ze sobą pierwotnie całkowicie obce sobie osoby. Przez co część zachowań drugiej strony może powodować wzrost zainteresowania czy wręcz podniecenia, jak i odpychać. Ważne, aby z czasem takie przypływy i odpływy uczuć nabierały na sile i tempie. O ile na początku realna jest wielotygodniowa fascynacja a potem zapominanie o drugiej osobie na równie długo, o tyle przy bardziej zażyłych kontaktach zmiana nastroju może nastąpić w przeciągu kilku godzin. Intensywność tego falowania powoduje wzrost napięcia między bohaterami a zarazem wzbudza w czytelnikach podobne emocje i niemą prośbę, aby w końcu coś przeważyło szalę w jedną lub drugą stronę. 

Cisza i burza

Wraz z przypływami i odpływami tempo rozwoju romansu będzie przebiegać rozmaicie. Na początku będzie ono bardzo powolne – postacie powinny się poznawać, ale bez żadnych oczywistych sygnałów zainteresowania drugą osobą. W miarę, jak zaczną się lepiej poznawać i częściej ze sobą przebywać, akcja powinna nabierać tempa aż do kulminacji w postaci pocałunku czy pójścia do łóżka. Momenty wyciszenia powinny być wypełnione przemyśleniami bohaterów na temat całej relacji. Takie wewnętrzne rozterki znacznie urealniają romans i również pokazują, na jakim etapie uczuć jest dany bohater. Jeśli myśli o drugiej osobie przegrywają z pracą lub rodziną, widać, że całość dopiero się zaczyna rozwijać. Kiedy natomiast przysłania ona nawet obowiązki – to znak, że wkrótce bohaterowie dojdą do kulminacji. 

Ewa Wiecha

Ewa Wiecha

Dziennikarka, copywriterka, redaktorka: sn2.eu, sn2world, welt.sn2world

Website: zlamanepioro.blogspot.com