Przeczytaj raport i sprawdź, jak wydać książkę

wtorek, 23, maj 2017 22:08

Diabeł – przyjaciel czy wróg?

Written by Ewa Wiecha
Rate this item
(0 votes)

Motyw diabła towarzyszy ludzkości od tysiącleci. Już w Biblii mamy do czynienia z szatanem, który skusił Ewę do sięgnięcia po owoc grzechu. Przez setki lat był on wykorzystywany na wiele sposobów, czy to w „Boskiej komedii”, „Fauście” czy też „Mistrzu i Małgorzacie”. Dlaczego jest on tak intrygujący i, co najważniejsze, nadal stanowi inspirację dla pisarzy?

Diabeł bliższy niż Bóg

Belzebub, Lucyfer, Mefistofeles, Czort – diabeł w naszej kulturze ma wiele imion. Wynika to oczywiście z różnych przekazów na temat demonów w piekle, ale również z mitów i legend w danym kraju. Co ciekawe – mimo iż jest on panem piekła i ma stanowić ostrzeżenie przed złymi uczynkami, tak naprawdę przez wieki próbowaliśmy go oswoić. Opisując diabła, często nadajemy mu ludzkie cechy, podkreślając jego umiejętność manipulacji i znajomość ludzkiej psychiki. Częściej o nim wspominamy niż o Bogu, tworząc z niego sprzymierzeńca. W końcu jest bardziej realny niż bóstwo, które nie posiada wad i jest wszystkowiedzące. 

Przyjaciel czy wróg?

Diabeł zazwyczaj jest opisywany według jednego schematu: zaprzyjaźnia się z człowiekiem, zawiera z nim pakt, którego stawką jest dusza bohatera a następnie pokazuje swoje mniej miłe oblicze. Jednak to nie jedyna forma, w jakiej można pokazać szatana. Można skupić się jedynie na jego podobieństwie do ludzi lub też jego zadaniu, jakim jest ukaranie grzeszników. Można z niego stworzyć przyjaciela lub całkowitego wroga ludzi i grzechów. 

Nie tylko diabeł

Jako, że szatan silnie wiąże się z wiarą jako taką, w historii, w której wykorzystujemy jego postać, nie może zabraknąć motywów biblijnych. Bóg, aniołowie, przykazania czy też święci – Pismo Święte podsuwa całkiem sporo postaci, które mogą być wykorzystane jako pierwszo-, drugo- czy nawet trzecioplanowe. I najważniejsze – nieważne od wizerunku diabła, na jaki się zdecydujemy, istotne, aby w całej historii pojawił się człowiek. 

Ewa Wiecha

Ewa Wiecha

Dziennikarka, copywriterka, redaktorka: sn2.eu, sn2world, welt.sn2world

Website: zlamanepioro.blogspot.com