Przeczytaj raport i sprawdź, jak wydać książkę

środa, 17, maj 2017 19:24

Motyw drogi we współczesnej literaturze

Written by Ewa Wiecha
Rate this item
(0 votes)

„Odyseja”, „W pustyni i w puszczy” czy też „W 80 dni dookoła świata” - motyw drogi towarzyszy nam od wieków. Stanowi jeden z podstawowych wątków w literaturze, który ma dowieść tego, że wytrwałość potrafi przynieść bohaterowi wielkie zmiany w życiu. Czy jednak da się wykorzystać ten motyw we współczesnej literaturze?

Za szybcy, za wściekli

Nie ma co ukrywać – społeczeństwo XXI wieku całkowicie się różni od tego sprzed stu czy dwustu lat. Żyjemy znacznie szybciej – pokonywanie nawet bardzo długich dystansów nie robi na nas wrażenia. Każdego dnia setki osób przemierzają nawet cały świat przy pomocy samolotów czy statków. Bez skrupułów pokonujemy kontynenty a własny kraj jesteśmy w stanie przemierzyć wzdłuż i wszerz w ciągu jednego dnia. Z tego względu motyw drogi nie posiada aż takiej siły rażenia. Dawniej, gdy podróż do większego miasta trwała kilka dni, posiadał on znaczenie. Człowiek pokonywał własne słabości, miał konkretną misję, w której się utwierdzał w trakcie drogi. Aktualnie, gdy przejechanie miasta trwa często około godziny (w przypadku mniejszych miast – parędziesiąt minut), nie mamy nawet czasu się nad tym celem zastanowić. Jednak nic straconego.

Współczesny motyw drogi

Los bohatera można przedstawić w taki sposób, że będzie on musiał pokonać drogę w bardziej tradycyjny sposób. Zepsuje mu się auto na pustkowiu, samolot utknie na lotnisku lub się rozbije. Wówczas jesteśmy w stanie przywrócić pierwotną wersję drogi. Nie zawsze jednak można taki element wykorzystać. Alternatywą jest wykorzystanie motywu w bardziej metaforycznym aspekcie, czyli w umyśle. Bohater może faktycznie podróżować kilkanaście minut, jednak dzięki odpowiednim zabiegom artystycznym możemy to przedstawić w taki sposób, jakby to trwało kilka lat. Wystarczy skupić się na psychice postaci i tym, co tak naprawdę ta podróż dla niego znaczy. Pojednanie z rodziną? Odzyskanie cennej pamiątki? Każdy powód jest prosty, by stworzyć długi monolog wewnętrzny, który pokaże w jaki sposób bohater zmienił podejście z A na B. 

Ewa Wiecha

Ewa Wiecha

Dziennikarka, copywriterka, redaktorka: sn2.eu, sn2world, welt.sn2world

Website: zlamanepioro.blogspot.com