Przeczytaj raport i sprawdź, jak wydać książkę

wtorek, 25, kwiecień 2017 20:58

Bohater na urlopie

Written by Ewa Wiecha
Rate this item
(0 votes)

Każdy z nas jeździ na urlop. Nieważne czy jest to daleka wyprawa w egzotyczne kraje czy wycieczka krajoznawcza po Polsce. W każdym wypadku odrywamy się od rzeczywistości i rutyny po to, by nabrać nieco dystansu do świata. Taki element warto również wprowadzić w życiu bohatera. Po co wysyłać postać na urlop i jak to zrobić?

Co daje urlop?

Przede wszystkim pokazujemy wyraźnie moment, w którym stawiamy grubą kreskę i mówimy: „STOP!”. To realnie spowalnia akcję, sprawia, że zarówno bohater, jak i czytelnik, mają czas na uporządkowanie sobie wcześniejszych wydarzeń w głowie. To także moment, w którym poznajemy bohatera z nieco innej strony – w końcu każdy z nas inaczej zachowuje się na wakacjach a inaczej w pracy. Co więcej – urlop pozwala na wykorzystanie nowego miejsca akcji i dodania nowych elementów. W końcu zwykłe, nudne wakacje nie wchodzą tu w grę. Nawet wylegiwanie się na plaży warto wzbogacić elementami, które ostatecznie popchną akcję do przodu. Podsumowując: dzięki urlopowi spowalniamy akcję, dodajemy świeże elementy oraz pozwalamy na lepsze poznanie bohatera przez czytelnika.

Jak wprowadzić scenę urlopu?

Nie jest to skomplikowane. Jeśli bohater jest gdzieś zatrudniony, wystarczy, że wybierze należny mu urlop i gdzieś wyjedzie. Jeśli jest właścicielem firmy – po prostu wprowadzamy decyzję o urlopie, dodając scenę, w której informowani są pracownicy lub zastępcy. W momencie, gdy bohater nigdzie nie pracuje lub ma pracę dorywczą – stosujemy wariant: „rzucam wszystko i jadę”. W końcu tutaj postać i tak nie ma nic do stracenia. 

Jak opisać urlop?

Przede wszystkim konkretnie. Wskazujemy miejsce (np. typ krajobrazu jak jezioro lub góry, podajemy konkretne państwo lub miejscowość) i sposób wypoczynku. Warto go dostosować do charakteru bohatera – osobę, którą rozsadza energia, raczej nie poślemy na 2 tygodniowe wczasy all inclusive, polegające na leżeniu plackiem, lecz prędzej na biwak. Ważne, aby w opisie urlopu zawrzeć elementy, które popchną akcję do przodu. Jak? Bohater może spotkać znajomego, który rzuci nieco światła na główny wątek lub dostanie list, który nieco zmieni jego poglądy. 

Ewa Wiecha

Ewa Wiecha

Dziennikarka, copywriterka, redaktorka: sn2.eu, sn2world, welt.sn2world

Website: zlamanepioro.blogspot.com