Przeczytaj raport i sprawdź, jak wydać książkę

wtorek, 18, kwiecień 2017 22:06

Kobieca codzienność

Written by Ewa Wiecha
Rate this item
(0 votes)

Kobiety to jedne z częściej pojawiających się postaci w utworach literackich. Często bez nich trudno stworzyć jakąkolwiek akcję. W końcu praktycznie w każdej książce można spotkać mniej lub bardziej rozbudowany wątek relacji damsko-męskich. Ale nie na tym się dziś skupimy. Jak wygląda kobieca codzienność w literaturze?

Kurka domowa

Typowa gospodyni domowa, która skupia się na swojej rodzinie. Jej codzienność charakteryzuje swego rodzaju rutyna, dzięki której jest w stanie zapanować nad wszystkimi swoimi obowiązkami. Na dalszy plan schodzą kwestie urodowe, najważniejszy jest czysty dom, najedzone dzieci i szczęśliwy mąż. Oczywiście praca również nie może leżeć odłogiem, lecz znajduje się ona na ostatnim miejscu długiej listy zadań, z jakimi się kurka mierzy. Kurka zazwyczaj zaczyna swój dzień o nieludzko wczesnej godzinie tylko po to, by zakończyć go gdzieś koło północy. Większość jej planu dnia skupia się na obowiązkach domowych. I to należy podkreślić!

Pani Kariera

Skrajnie odmienny typ, który również posiada wszystko poukładane co do minuty, lecz plan dnia jest wypełniony zupełnie innymi rzeczami. Pobudka. Prysznic. Jogging. Śniadanko. Perfekcyjny makijaż. Perfekcyjna fryzura. Perfekcyjny mundurek. Przychodzenie do pracy idealnie o czasie i wypełnianie tysięcy arcy-ważnych zadań bez mrugnięcia okiem. W trakcie – lekki lunch, masa spotkań z hiper-ważnymi klientami i wreszcie powrót do domu, z małą ucieczką na siłownię lub do galerii handlowej. W domu – szybkie przebranie się a następnie bieg na spotkanie z przyjaciółką lub chłopakiem. Dzień kończy się późno, ale jest wypełniony co do joty. I to jej odpowiada. 

Zwykła dziewczyna

Ostatni typ łączy w sobie dwa poprzednie. Z jednej strony dba ona o siebie i ma swoje prywatne rytuały, które musi wykonać w ciągu dnia. Z drugiej – bywa roztrzepana i zdarza jej się olać skrzętnie zaplanowany dzień. Po prostu jest swobodna, dzięki czemu jest nieprzewidywalna również dla czytelnika. To idealna postać do komedii, gdzie ścisłe trzymanie się harmonogramu jedynie wprowadzałoby nieprzyjemny zgrzyt. 

Ewa Wiecha

Ewa Wiecha

Dziennikarka, copywriterka, redaktorka: sn2.eu, sn2world, welt.sn2world

Website: zlamanepioro.blogspot.com