Przeczytaj raport i sprawdź, jak wydać książkę

czwartek, 13, kwiecień 2017 22:03

Studenckie życie

Written by Ewa Wiecha
Rate this item
(0 votes)

O studentach powstało wiele kawałów i anegdot. Rzadko są oni jednak głównymi bohaterami książek. Najczęściej postacie są starsze i co najwyżej wspominają jakiś element swojego studenckiego życia. A jakby tak napisać historię o studentach? Jak to zrobić?

Student, czyli kto?

Młody (choć to nie jest regułą) człowiek, który dopiero wkracza w dorosłe życie. Wydaje mu się, że wszystkie decyzje podejmie lepiej niż jego rodzice, dziadkowie, opiekunowie i po raz pierwszy styka się boleśnie z rzeczywistością. Ograniczona ilość pieniędzy, nawał obowiązków i przede wszystkim – weryfikacja pierwszych miłostek i przyjaźni. Niezależnie od tego, czy chcemy opisać tę rzeczywistość z perspektywy naczelnego kujona czy totalnego lesera – w każdym przypadku problemy będą takie same. Tutaj już bowiem w grę nie wchodzą rodzice, którzy w razie czego załatwią za nas problemy i poklepią po plecach. Tutaj zaczyna się samodzielność. 

Jaka historia?

Tutaj możliwości jest sporo, w zależności od tego, gdzie rozgrywa się akcja. Czy bohater mieszka na stancji, w akademiku a może w rodzinnym domu? Czy rodzice mu dokładają pieniądze czy też musi sam zarobić na swoje studia? W zależności od tych okoliczności, można nieco inaczej poprowadzić wątek fabularny. Oczywiście jedną z ważniejszych kwestii jest miłość – to właśnie na studiach zaczynają się pierwsze poważne związki, które koniec końców mogą zaowocować ślubem i założeniem rodziny. Innymi ważnymi wątkami są: samo studiowanie (czy bohater podąża za pasją czy robi coś pod dyktando rodziców?), relacje z rodziną czy też kariera zawodowa. Można również pokazać tak prozaiczne problemy jak poszukiwanie mieszkania, brak pieniędzy na rachunki lub ryzyko wyrzucenia ze studiów. Dzięki temu może się okazać, że historia studencka wcale nie musi być nudna!

Ewa Wiecha

Ewa Wiecha

Dziennikarka, copywriterka, redaktorka: sn2.eu, sn2world, welt.sn2world

Website: zlamanepioro.blogspot.com