Przeczytaj raport i sprawdź, jak wydać książkę

czwartek, 13, kwiecień 2017 01:03

Obudź zmysły

Written by Ewa Wiecha
Rate this item
(0 votes)

Co jest kwintesencją umiejętności pisarskich? Z całą pewnością oddanie emocji bohaterów w taki sposób, żeby czytelnik realnie je odczuwał. To umiejętność, która wymaga niebywałego warsztatu i znakomitego posługiwania się językiem pisanym. Jednym z ćwiczeń umożliwiających jej zdobycie, jest opisywanie doznań zmysłowych bohaterów. Jak to zrobić, by się wyszkolić?

Wzrok i słuch

Dwa najłatwiejsze do opisania zmysły, dlatego są doskonałe na początek. Jak je przedstawić? Wzrok to po prostu opis danego otoczenia lub konkretnej osoby czy przedmiotu. W zależności od spostrzegawczości bohatera, może on być bardziej lub mniej szczegółowy. Z kolei w przypadku słuchu, wystarczy dialog, fragment tekstu piosenki lecącej w tle czy też monologu z filmu. To naprawdę jest banalnie proste i wręcz wpisane w tworzenie nawet najprostszej historii. 

Dotyk

Zmysł, który nieco trudniej opisać niż wcześniejsze. A przynajmniej nie zawsze z tej możliwości korzystamy. W tym wypadku najlepiej jest zrobić poprzez opis dotykanych przedmiotów – ich faktury, temperatury, konsystencji. Z reguły robimy to w bardzo ograniczony sposób, zaznaczając oczywistości jak np. mokra woda czy też twarda ściana. Kiedy chcemy podkreślić doznania bohatera, warto jest z większą precyzją opisać to, czego dotyka. Jeśli bohater jest niewidomy, szczegółowość powinna być znacznie większa, gdyż w ten sposób może on poznawać świat. 

Smak i zapach

Dwa najtrudniejsze zmysły, których zazwyczaj nie opisujemy. Całą sztuką tutaj jest opisanie czegoś w taki sposób, aby czytelnik wręcz poczuł w umyśle dany smak lub zapach. Jak to zrobić? Przede wszystkim przez skojarzenia i porównania. Każdy zapach i smak należy rozbić na części pierwsze, opisując je przy pomocy najbardziej podstawowych pojęć. Gorzko-kwaśna kawa pachnąca kadzidłem i pomarańczami czy też delikatnie mdło-mydlany zapach chusteczek dla dzieci – tego rodzaju porównania mogą stanowić podstawę do bardziej rozbudowanych opisów. A stąd już bliska droga do tworzenia prawdziwych literackich arcydzieł. 

Last modified on środa, 12, kwiecień 2017 21:04
Ewa Wiecha

Ewa Wiecha

Dziennikarka, copywriterka, redaktorka: sn2.eu, sn2world, welt.sn2world

Website: zlamanepioro.blogspot.com