Przeczytaj raport i sprawdź, jak wydać książkę

środa, 05, kwiecień 2017 23:12

Obca kultura w zasięgu ręki

Written by Ewa Wiecha
Rate this item
(0 votes)

Trzymając w dłoniach książkę można odbyć podróż dookoła świata nie ruszając się z domu. To dzięki literaturze posiadamy wgląd w obce zwyczaje i kultury, bez konieczności wyjeżdżania gdziekolwiek. Dlatego my, autorzy, musimy szczególną uwagę przykładać do tego, w jaki sposób opisujemy inne kraje. Szczególnie w beletrystyce. 

Przeżyj to sam

Dobrą, choć trudną do zrealizowania zasadą, jest ta, w której zakłada się, że nie należy pisać o niczym, czego osobiście nie przeżyliśmy i nie widzieliśmy na oczy. Całkowicie obcy kraj, którego realiów nie znamy, nie wypadnie zbyt wiarygodnie na kartach naszej powieści. Dlatego dobrze jest posiadać pewną znajomość państwa, o którym zamierzamy pisać, choćby w wątku pobocznym. Dobrze, aby ta wiedza pochodziła ze źródła pierwotnego, to jest, jeśli sami odwiedzimy dane państwo. Wówczas będziemy mogli wpleść swoje realne doświadczenia z tubylcami. Opieranie się wyłącznie na poradnikach i informacjach z internetu nie przyniesie zbyt dobrych rezultatów. Szczególnie, jeśli wątek obcej kultury ma stanowić jedną z głównych osi fabularnych. Jeśli inny kraj występuje w naszym utworze epizodycznie, wówczas nie musimy być aż takimi ekspertami na jego temat. Mimo wszystko trzeba ostrożnie podchodzić do przeczytanych informacji. 

Uwaga na stereotyp!

Jeśli nie tworzymy satyry lub celem naszego utworu nie jest ukazanie przywar danego społeczeństwa, warto uważać na to, w jaki sposób opisujemy dane państwo. Przede wszystkim nie powinno się powielać stereotypów, gdyż są one często zwyczajnie krzywdzące. Rzadko zdarzają się pozytywnie brzmiące stereotypy, które wypromowałyby dany kraj. Z tego powodu lepiej jest najpierw zaczerpnąć wiedzy u źródła i nie powtarzać ślepo ogólnie przyjętych „informacji”. Generalnie, jeśli informacje na temat danego kraju posiadamy wyłącznie z książek, dobrze jest je weryfikować i sięgać po różne źródła. Dzięki temu unikniemy stronniczości i będziemy mogli sobie wyrobić własne zdanie na temat kraju. 

Ewa Wiecha

Ewa Wiecha

Dziennikarka, copywriterka, redaktorka: sn2.eu, sn2world, welt.sn2world

Website: zlamanepioro.blogspot.com