Przeczytaj raport i sprawdź, jak wydać książkę

poniedziałek, 20, marzec 2017 22:14

Religijność w utworze

Written by Ewa Wiecha
Rate this item
(0 votes)

Mówi się, że religijność stanowi jeden z podstawowych elementów naszego życia. W utworach jednak rzadko sięgamy po kwestie wiary, najczęściej je przemilczając i stosując wyłącznie ogólnie przyjęte rytuały. Czy warto poruszać temat religii w utworze i kiedy jest to tak naprawdę zasadne?

Religijność – dlaczego jej unikamy?

Odpowiedź jest bardzo prosta – żyjemy w czasach, kiedy jakakolwiek wzmianka na temat religii prowadzi, w najlepszym wypadku, do ostrej dyskusji. W mniej cywilizowany sposób prowadzi do wzajemnej pyskówki czy nawet rękoczynów. W skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do ataków na tle religijnym i tępienia siebie nawzajem. Dlatego autorzy automatycznie pomijają kwestię religii (czy też wyznawanej filozofii lub idei, łącznie z buddyzmem i ateizmem), odsuwając ją na dalszy plan. W końcu to nie jest istotne jakiego wyznania jest bohater, prawda? Współcześnie trudno jest pisać o religii w taki sposób, aby nikogo nie skrzywdzić i nie pogłębić pewnych stereotypów. Stąd ta niechęć.

Kiedy można a nawet powinno wpleść się wątki religijne?

Przede wszystkim jest to przymusowe w sytuacji, gdy akcja toczy się na terenach zdominowanych przez dane wyznanie i stanowi ono nieodłączny element życia danej populacji. Wówczas trudno zlekceważyć ten element, bo zwyczajnie przestaniemy być wiarygodni. Inną sytuacją jest ta, w której celowo chcemy uczynić z wątku religijnego oś fabuły – czy to uwypuklając konflikty, czy też chcąc obalić pewne stereotypy dotyczące konkretnego wyznania. W obu przypadkach ważne jest, abyśmy posiadali wiedzę na temat danej religii oraz tego, w jaki sposób wpływa ona na społeczeństwo. Można to przedstawić z perspektywy obcokrajowca, który dopiero gdzieś się osiedlił i poznaje zwyczaje. Wówczas naturalnie będziemy pogłębiać wiedzę swoją i swojego bohatera. Jeśli jednak mamy pewne zaplecze naukowe z zakresu teologii, antropologii lub socjologii – możemy śmiało opisywać historię z perspektywy tubylca.

Last modified on poniedziałek, 20, marzec 2017 20:24
Ewa Wiecha

Ewa Wiecha

Dziennikarka, copywriterka, redaktorka: sn2.eu, sn2world, welt.sn2world

Website: zlamanepioro.blogspot.com