Przeczytaj raport i sprawdź, jak wydać książkę

poniedziałek, 06, marzec 2017 21:38

Surrealizm – nie tylko do snów

Written by Ewa Wiecha
Rate this item
(1 Vote)

Bieg, który nie ma końca. Spływające na gałęziach zegary. Człowiek o głowie ptaka. Surrealistyczne obrazy są wzorowane przede wszystkim na marzeniach sennych. Nic dziwnego zatem, że jest on wykorzystywany głównie do budowania w utworze snów bohaterów. Jednak nie tylko do tego może się przydać. Jak jeszcze go wykorzystać?

Obłąkańcze wizje

Surrealizm warto również wykorzystać do stworzenia bohatera chorego psychicznie. W zależności od wybranego schorzenia, może on posłużyć do ukazania paranoi, alkoholizmu, narkomanii, manii prześladowczej czy też schizofrenii. Dlaczego warto te wizje budować na surrealizmie a nie abstrakcji? Ponieważ wówczas będą one ukazywały bardzo cienką granicę między normalnym rozumowaniem a psychozą. Abstrakcja jest często zbyt przesadzona, dzięki czemu nie oddaje w pełni istoty problemów psychicznych. Surrealizm może być również kluczem do pokazania, w jakim stopniu chory nie może odróżnić rzeczywistości od własnych wyobrażeń, co w efekcie stwarza dla niego i otoczenia sporo zagrożeń.

Niech żyje sztuka

Nie tylko chorzy psychicznie mogą być tworzeni na bazie surrealizmu. Jest on również przydatny w kreowaniu postaci artystów a dokładniej – ich procesu twórczego. Może to dotyczyć nie tylko malarstwa, rysunku czy innych sztuk plastycznych, lecz również muzyki, tańca czy też...pisarstwa. W końcu nie od dziś wiadomo, że dobry artysta to taki, który daje się porwać swojej wenie, która jest niczym innym, jak składową wyobrażeń przelanych na płótno, zeszyt nutowy czy kartkę papieru. Można tutaj także wplatać elementy senne – przykładowo, że inspiracja do stworzenia danego dzieła przyszła do bohatera w trakcie snu. Dzięki temu można pokazać, jak skomplikowany jest sam proces twórczy oraz, że artyści cały czas balansują na krawędzi jawy i snu.

Ewa Wiecha

Ewa Wiecha

Dziennikarka, copywriterka, redaktorka: sn2.eu, sn2world, welt.sn2world

Website: zlamanepioro.blogspot.com