Przeczytaj raport i sprawdź, jak wydać książkę

poniedziałek, 20, luty 2017 12:17

Jak stworzyć szpiega?

Written by Ewa Wiecha
Rate this item
(0 votes)

Jak stworzyć szpiega?

Podwójny agent. Postać tak ekscytująca, że często skupia na sobie największą uwagę. Ale już po przeczytaniu książki. Jej tworzenie bowiem wymaga od nas, by aż do samego końca czytelnik nie wiedział, po której jest ona stronie. Jak stworzyć szpiega idealnego i zafascynować nim odbiorców?

Eksponowanie jednej strony

Ważne, aby przez większą część akcji nadać danej osobie jednoznaczną rolę. Ubrać go w szaty „dobrego” lub całkowicie „złego”. Delikatne sugestie na temat jego odmienności można wplatać w poszczególne wydarzenia, ale wszelkie podejrzenia muszą być zawsze obalane. W ten sposób kreujemy w odbiorcy pewien obraz naszej postaci, przyzwyczajając czytelnika do pewnej naszej koncepcji. Ta wiara jest kluczowym elementem budowania postaci szpiega. Powód jest prosty – bez niej nie byłoby późniejszego efektu zaskoczenia, który tak ekscytuje. W owym budowaniu ważne jest, aby wszelkie działania podejmowane przez postać dążyły do umocnienia jej „pierwotnej” pozycji.

Nagła odmiana

Kiedy mamy już odpowiednią bazę, pora na zaskoczenie, czyli pokazanie, że wszelkie podejrzenia były jak najbardziej słuszne. Dobry – zdradził, zły – pomógł. Najlepiej, aby wydarzyło się to w najmniej spodziewanym momencie i, w przypadku przemiany dobrego na złego, wyglądało na nieodwracalne i ostateczne. Dzięki temu wzbudzimy w czytelniku ogrom emocji, które w dość krótkim czasie jeszcze raz odwrócimy do góry nogami. Bowiem na sam finał warto zrobić jedną z dwóch rzeczy – pierwotnie pozytywną postać przywrócić do łask a przy nawróconej ustabilizować jej „dobrą” pozycję. W tym miejscu należy rozwiać wszelkie wątpliwości i pokazać jednoznacznie, kim właściwie był szpieg. Cała otoczka – intryga, fabuła – są zmienne i zależą wyłącznie od naszej inwencji. Sam cykl kreowania postaci powinien zostać zachowany, aby uzyskać upragniony efekt.

Ewa Wiecha

Ewa Wiecha

Dziennikarka, copywriterka, redaktorka: sn2.eu, sn2world, welt.sn2world

Website: zlamanepioro.blogspot.com