Przeczytaj raport i sprawdź, jak wydać książkę

środa, 08, luty 2017 08:27

Jak zmniejszyć samokrytykę?

Written by Ewa Wiecha
Rate this item
(0 votes)

Jak zmniejszyć samokrytykę?

Autokrytyka w trakcie tworzenia to nic złego – pozwala wyeliminować błędy i wyszlifować utwór tak, by był idealny. Czasem jednak warto powiedzieć sobie: „dość!”. Jak ograniczyć swój krytycyzm względem własnego utworu?

Daj sobie odsapnąć

Przede wszystkim, zanim zaczniemy nanosić jakiekolwiek poprawki do utworu, warto go odłożyć na bok i najlepiej o nim zapomnieć. Kiedy odświeżymy umysł (a na to potrzeba przynajmniej kilku tygodni), wówczas możemy na nowo zerknąć na nasze dzieło. To nie tylko pozwoli na łatwiejsze wyłapanie błędów, ale też dostrzeżenie tego, że odwaliliśmy kawał dobrej roboty. Odsapnięcie powoduje, że patrzymy na utwór z dystansem, tak, jakbyśmy czytali dzieło obcej osoby. W ten sposób dostrzegamy zarówno minusy, jak i plusy. Za to ostatnie warto się chwalić – w końcu nie każdy ma talent!

Zachowaj różne wersje

Jeśli mimo wszystko upierasz się, by ciągle wygładzać swój utwór, warto zachowywać różne wersje poszczególnych scen. Po co? W sytuacji, gdy dobrniemy do miejsca, w którym uznamy, że za bardzo przekombinowaliśmy, możemy zawsze wrócić do wcześniejszych wariantów. Nie warto jednak tego robić na świeżo. Tutaj także dobrze jest zastosować metodę odstawienia historii na pewien czas. Kiedy wrócimy do utworu, będziemy mogli wybrać na chłodno najlepszą opcję.

Nie wymagaj perfekcji

Najtrudniej mają osoby, które dążą do pewnego ideału – chcą być jak swoje pisarskie guru. Jest to problemem w sytuacji, kiedy każdy swój wysiłek krytykujemy i wyrzucamy do kosza. Warto w takiej sytuacji powiedzieć sobie na głos, że nigdy nie będziemy perfekcyjni. Ani że nie skopiujemy stylu kogoś innego. Każdy posiada inne maniery językowe i swój unikalny sposób pisania. Dlatego, kiedy zapętlimy się w autokrytyce, warto swój utwór podsunąć innej osobie do oceny. Można go podetknąć znajomym, rodzinie lub całkowicie obcym osobom – na forum literackim lub publikując fragmenty na blogu. Obiektywna ocena innych osób pomoże nam dopracować dzieło a zarazem dostrzec jego pozytywne elementy.

Ewa Wiecha

Ewa Wiecha

Dziennikarka, copywriterka, redaktorka: sn2.eu, sn2world, welt.sn2world

Website: zlamanepioro.blogspot.com