Przeczytaj raport i sprawdź, jak wydać książkę

środa, 25, styczeń 2017 16:06

Literatura w utworze

Written by Ewa Wiecha
Rate this item
(0 votes)

Literatura w utworze

Skoro bohaterowie mogą słuchać muzyki, równie dobrze mogą sięgać po literaturę. Powieści, opowiadania czy nawet zwykłe komiksy – to wszystko można bez problemu wpleść do naszej historii, o ile jest to istotne dla fabuły. Są dwie drogi wplatania literatury do opowieści, w zależności od tego czy ich fragmenty są zmyślone, czy cytujemy prawdziwe dzieło.

Dzieło zmyślone
Coś dla osób, które chcą w bardzo konkretny sposób coś unaocznić czytaną przez bohatera lekturą. Wówczas po prostu w tekście umieszczamy fragment zmyślonego utworu. Ważne, aby skonstruować go w taki sposób, by czytelnik mógł sobie dopowiedzieć dalszy ciąg tej historyjki. Jeśli jest ona krótka – można pokusić się o umieszczenie jej w całości, bo w końcu to nasz prywatny utwór. Opcja ta jest łatwiejsza dla osób, które nie mają problemu ze zmianą stylu pisania i tworzenia wielu historii jednocześnie. Nie muszą bowiem one specjalnie szukać cytatów, które by się wpasowały w fabułę. Naturalnie stworzona opowiastka może być inspirowana bardziej znanym utworem, jednak nie może być ona zbyt podobna. Wówczas bowiem lepiej będzie zastosować drugą opcję.

Cytowanie istniejącego dzieła
Tutaj należy już stosować się do zapisów prawa autorskiego, według którego każdy cytat powinien być opatrzony tytułem oraz nazwiskiem (pseudonimem) autora. Taki cytat nie może również stanowić zbyt dużej części utworu, wówczas bowiem możemy zostać oskarżeni o plagiat. Cytat powinien być uzasadniony fabułą i stanowić jej dopełnienie a nie główną oś. Czyli najprościej mówiąc – możemy cytować inne utwory, o ile zaznaczymy, kto jest ich autorem oraz skąd pochodzą. Ta opcja jest lepsza dla osób, które nie potrafią tworzyć utworu w utworze lub posiadają swoje ulubione cytaty, które od początku chciały wpleść w swoją historię. Ten sposób posiada również ten plus, że często wykorzystuje się ogólnodostępne dzieła, które wzbudzają w czytelniku poczucie nadawania na tych samych falach z bohaterem.

Ewa Wiecha

Ewa Wiecha

Dziennikarka, copywriterka, redaktorka: sn2.eu, sn2world, welt.sn2world

Website: zlamanepioro.blogspot.com