Przeczytaj raport i sprawdź, jak wydać książkę

poniedziałek, 16, styczeń 2017 09:23

Muzyka w utworze

Written by Ewa Wiecha
Rate this item
(0 votes)

Muzyka w utworze

Słuchasz muzyki? Z całą pewnością tak! Dlaczego więc i Twoi bohaterowie nie mają jej słyszeć? Zobacz jak naturalnie wpleść muzykę do Twojego utworu tak, by jednocześnie nie naruszać praw autorskich. To wcale nie jest takie trudne!

Muzyka z głośnika

Współcześnie muzykę słyszymy głównie za pomocą głośników lub słuchawek. Puszczana w radiu, Internecie lub z płyty rozbrzmiewa przy pomocy elektronicznych urządzeń. Umieść je również w życiu bohatera. Ulokuj w mieszkaniu radio lub laptopa, wsadź mu do kieszeni komórkę z odtwarzaczem muzyki lub włącz radio w samochodzie. Muzykę można również usłyszeć w centrum handlowym. Wówczas bohater przypadkiem usłyszy odpowiedni fragment. To naprawdę takie proste!

Muzyka na żywo

Koncerty, recitale, występy w teatrze lub samodzielny śpiew czy granie na instrumencie. Możliwości usłyszenia muzyki na żywo jest równie dużo. Co więcej – wówczas może ona silniej wpływać na emocje bohatera i na podejmowanie przez niego decyzji. Dlatego, jeśli już o czymś śpiewa lub gra dany utwór – niech on ma konkretne znaczenie!

Jak wpleść muzykę?

Jak każda rzecz, również i muzyka musi mieć swoje znaczenie w utworze. Może to być ogólne oddanie nastroju, np. smutek lub radość, lub też wskazanie na pewne działania lub decyzje bohatera. Tekst piosenki lub sama jej wartość sentymentalna może powodować podjęcie pewnych działań przez postać lub wprowadzenie punktu zwrotnego w jego życiu. Kiedy chcemy wpleść piosenkę, wystarczy ją zacytować z podaniem autora. Niekoniecznie musimy tu używać przypisów – wystarczy określić w dialogu lub w narracji, kto jest autorem/wykonawcą danego utworu. Całość warto opatrzyć komentarzem, jakie znaczenie dla bohatera ma dana piosenka – jakie emocje wywołuje, z czym się kojarzy, o czym przypomina. Wówczas cały zabieg będzie jak najbardziej udany!

Ewa Wiecha

Ewa Wiecha

Dziennikarka, copywriterka, redaktorka: sn2.eu, sn2world, welt.sn2world

Website: zlamanepioro.blogspot.com