Przeczytaj raport i sprawdź, jak wydać książkę

poniedziałek, 09, styczeń 2017 08:39

Znak rozpoznawczy bohatera

Written by Ewa Wiecha
Rate this item
(0 votes)

Znak rozpoznawczy bohatera

Wstrząśnięte martini, blizna na czole a może fajka? Dobrze skonstruowani bohater powinien posiadać swój znak rozpoznawczy, dzięki któremu czytelnik go rozpozna bez wahania. Nie pozwól swoim postaciom zginąć w tłumie – sprawdź, jak je wyróżnić!

 

Wygląd

Niebieskie włosy, ulubiona, zawsze ta sama, koszulka a może charakterystyczna blizna? Bohaterowi najłatwiej jest dodać coś do wyglądu, dzięki czemu będzie rozpoznawalny. Jest z tym tylko mały szkopuł – trudno to podkreślać naturalnie, zwłaszcza w narracji pierwszoosobowej. Dlatego taki manewr warto zastosować przy narracji trzecioosobowej a znak rozpoznawczy powinien pojawiać się w momencie, gdy inna osoba na postać spojrzy. Dzięki temu całość wyjdzie naturalnie i nie groteskowo. Do wyglądu zalicza się także specyficzny styl ubierania się lub tatuaż, co jest już bardziej widoczne niż np. blizna na ręku.

 

Gadżet

Gadżety są o wiele prostsze, ponieważ bohater może się nimi odruchowo bawić. Fajka, ulubione pióro, kieliszki – tyle i więcej rzeczy można wcisnąć do ręki bohatera. Ważne, aby przedmiot sam w sobie był unikalny. Nie może być czymś, co używają wszyscy, jak np. łyżeczka. Jeśli już sięgamy po coś zwyczajnego, warto temu nadać nadzwyczajnych cech. Jakich? Np. rodowy herb wykuty w żelazie, motto rodzinne wypisane na zdjęciu czy nawet nietypowy wygląd danego przedmiotu. Ważne, aby choć raz opisać przedmiot porządnie – tak, by czytelnik mógł go sobie dobrze wyobrazić.

 

Słownictwo

O wiele trudniejszy manewr, gdyż łatwo tutaj popaść w przesadę i przerysować postać. Można jednak wpleść do dialogów jakieś ulubione hasełko bohatera, które zawsze pojawia się w określonych okolicznościach. Innym pomysłem jest błędne wymawianie jakiegoś wyrazu lub nadużywanie pewnego sformułowania. To pozwoli odróżnić postać od pozostałych, choć taki zabieg wymaga stosowania później wielu dialogów, by odpowiednio wykształcić skojarzenie w czytelniku.

Ewa Wiecha

Ewa Wiecha

Dziennikarka, copywriterka, redaktorka: sn2.eu, sn2world, welt.sn2world

Website: zlamanepioro.blogspot.com