wtorek, 06, grudzień 2016 15:52

Postać z gustem

Written by Ewa Wiecha
Rate this item
(0 votes)

Postać z gustem

Nijaka postać to nudna postać. Dlatego oprócz nadania jej odpowiednich cech charakteru, temperamentu czy hobby, warto zadbać także o jej gust. Dzięki temu odbiorca będzie mógł się odnieść do tego, co dany bohater lubi i albo się z nim uosobić, albo uznać, że nie nadają na tych samych falach. Jak pokazać czytelnikowi, jaki gust ma nasz bohater?

Zgromadzone rzeczy

Najprostszym sposobem jest ukazanie tego, czym się dana postać otacza. Jakie czyta książki? Co wiesza na ścianach? Jakie meble kupuje? Co nosi na co dzień? - odpowiedzi na te pytania znacznie ułatwią kreowanie bohatera. Ważne, aby poszczególne elementy się wzajemnie uzupełniały, tj. osoba słuchająca muzyki elektronicznej, nie powinna raczej chodzić w ciuchach w stylu boho a na ścianie raczej nie będzie wieszać obrazów Rubensa. Chyba, że chcemy ukazać eklektyczność gustu bohatera – wówczas należy na każdym kroku ukazywać jego różnorodność i tolerancję wobec różnych stylów.

Pasje

Również zainteresowania, o których bohater może wspominać w rozmowie z innymi postaciami, mogą ukazywać jego gust. Jest to z pewnością nieco trudniejszy sposób, acz bardzo efektowny. W ten sposób bowiem nie przedstawiamy odbiorcy jeden do jednego tego,  co lubi  dana postać. Może sam to odkrywać, wnioskując poszczególne elementy na bazie czytanych dialogów. To szczególnie ważne w sytuacji, gdy chcemy stworzyć bohatera wielopoziomowego, którego nie powinno się odczytywać tylko w jednym wymiarze.

Zakupy

Jedna z prostszych form prezentowania  gustu. Polega bowiem na wpleceniu sceny kupna jakiejś rzeczy przez bohatera. Możemy razem z nim wybrać się na zakupy i pokazywać, na co zwraca szczególną uwagę, co traktuje obojętnie a co z całkowitą pogardą. Bohater nie musi nawet nic konkretnego kupować – może jedynie przeglądać towary, w myślach prowadząc narrację, co mu się podoba, a co nie.

Ewa Wiecha

Ewa Wiecha

Dziennikarka, copywriterka, redaktorka: sn2.eu, sn2world, welt.sn2world

Website: zlamanepioro.blogspot.com