Przeczytaj raport i sprawdź, jak wydać książkę

poniedziałek, 14, listopad 2016 10:12

Dźwięki w powieści

Written by Ewa Wiecha
Rate this item
(0 votes)

Dźwięki w powieści

Dobre książki to takie, w które się zagłębiamy w całości i żal nam się z nich wyrwać. To także takie utwory, które w pewien sposób oddają rzeczywistość. A jak wiadomo – świat jest pełen dźwięków. Dlatego dobrze jest także i w utworach nie stosować wszechogarniającej ciszy, lecz ukazać, że i w nich można sporo usłyszeć!

Dźwięki ulicy

Klaksony, głośne śmiechy, piski opon, szelest liści – niezależnie od tego, czy to miasto, czy wieś, na ulicy istnieje wręcz kakofonia dźwięków. Również w utworze warto to zaznaczyć. Jak? Chociażby w taki sposób, że bohater zauważa jakiś jeden szczególny odgłos, np. swoje imię, pośród innych, które tworzą jeden stały szum. Można także zagrać nastrojem – nadmiar hałasu może przeszkadzać postaci, podobnie jak nagła cisza. Dźwięki mogą także uspokajać bohatera, dodając mu otuchy lub wyrywając z przygnębienia dzięki swojej „zwykłości”. Coś w stylu: „a życie toczy się dalej”.

Dźwięki ludzi

Ludzie nie tylko rozmawiają, lecz także wydają inne odgłosy. Stuk laski idącej staruszki. Mlaskanie podczas jedzenia. Uderzanie pięścią o stół. Chodzenie, bieganie, skakanie. Kasłanie, kichanie czy ziewanie – każdy nasz ruch tak naprawdę wiąże się z wydawaniem konkretnych odgłosów. Również i to warto ująć, np. że dana postać usłyszała obecność drugiej osoby w pomieszczeniu zanim ją zauważyła. Można to wykorzystywać zarówno do zwyczajnych scen, jak i budowania napięcia. W końcu inaczej brzmią kroki w rozświetlonym mieszkaniu w powieści obyczajowej, a inaczej w ciemnym domu, kiedy tworzymy dreszczowca.

Muzyka

Oprócz tych naturalnych odgłosów, do utworu możemy także wplatać muzykę. Pole do popisu jest tutaj szerokie. Może ona płynąć z radia, być grana przez jednego z bohaterów, słyszana przypadkiem lub celowo. Może oddawać nastrój, kpić z postaci lub łagodzić jej nastrój. Muzyką możemy reżyserować daną scenę, poddając czytelnikowi klucz do jej interpretacji.

Ewa Wiecha

Ewa Wiecha

Dziennikarka, copywriterka, redaktorka: sn2.eu, sn2world, welt.sn2world

Website: zlamanepioro.blogspot.com