Przeczytaj raport i sprawdź, jak wydać książkę

środa, 09, listopad 2016 09:53

Lęki bohatera

Written by Ewa Wiecha
Rate this item
(0 votes)

Lęki bohatera

Nie istnieje człowiek, który nie bałby się niczego. Również i bohaterowie powinni mieć tę ludzką stronę swojej osobowości i zwyczajnie się czegoś obawiać. Czego może bać się nasza postać?

 

Ciemność

To chyba jeden z najpopularniejszych lęków wśród młodszych osób. Strach przed ciemnością może jednak towarzyszyć także starszym bohaterom. Warto go wyeksponować w sytuacji, gdy dana postać jest znienacka zmuszona do przebywania w ciemnościach. To dobry zaczątek przyjaźni lub nawet związku między bohaterami.

 

Wysokość

To z kolei lęk bardziej popularny wśród dorosłych. W powieści łatwiej go zaakcentować – wystarczy daną osobę umieścić w wieżowcu lub wyprawić ją w podróż samolotem. Prosty do opisania, może się przytrafić zarówno kobietom, jak i mężczyznom. I co najważniejsze – jego pokonanie może być spektakularne (np. zdobycie szczytu). To lęk, który jest dość uniwersalny – może stanowić ważną część bohatera lub jedynie dobudować jego osobowość.

 

Myszy, żaby i inne stwory

Nie musi on dotyczyć jedynie gryzoni czy płazów – równie dobrze do tej grupy można zaliczyć pająki czy węże. Lęk przypisywany najczęściej kobietom. Świetnie pasuje do Słodkiej Idiotki. Pozwala bowiem ratować ją z opresji oraz robić z siebie przedstawienie. Strach przed małymi stworzeniami można również przypisać Kurze Domowej. Raczej nie powinno się go stosować w przypadku mężczyzn.

 

Fobie nietypowe

Bohaterom można także przypisać bardziej nietypowe fobie. Lęk przed słońcem, ludźmi, bakteriami – istnieje całkiem spory wachlarz funkcjonujących we współczesnym świecie fobii. Ważne tylko, aby pamiętać, iż wtedy będą one determinowały to, kim dana postać jest. Nie będą one jedynie dodatkiem, który można co jakiś czas wpleść w fabułę – to będzie jedna z głównych cech bohatera. Dlatego jeśli nie planujemy stworzyć paranoika – lepiej zdecydować się na któryś z łagodniejszych lęków.

Ewa Wiecha

Ewa Wiecha

Dziennikarka, copywriterka, redaktorka: sn2.eu, sn2world, welt.sn2world

Website: zlamanepioro.blogspot.com