Przeczytaj raport i sprawdź, jak wydać książkę

poniedziałek, 31, październik 2016 08:50

Niesamowite miejsca akcji – Więzienie

Written by Ewa Wiecha
Rate this item
(0 votes)

Niesamowite miejsca akcji – Więzienie

Życie za kratkami intryguje i przeraża. Choć nikt nigdy nie chciałby się znaleźć po drugiej stronie więziennego muru, prawie każdy miałby ochotę dowiedzieć się czegoś więcej na jego temat. Dlatego książki na ten temat są chętnie czytane, i to nie tylko te, które są oparte na faktach. Jak stworzyć takie miejsce akcji i na co uważać przy jego opisywaniu?

 

Więzienie od podstaw

Więzienie to nie tylko mur, okna z kratami i spacerniak. To przede wszystkim specyficzna atmosfera, która jest tworzona poprzez panujące tam zasady i hierarchię. Hierarchię ogólną, czyli że więźniowie są pod władzą strażników oraz wewnątrz celi, czyli kto ma wyższą pozycję i szacunek. Tworzenie tej atmosfery nie jest łatwe. Nie wystarczy bowiem powiedzieć, że rządzi ten i ten – to wszystko trzeba odpowiednio wykreować i ukazać w odpowiednim świetle. Przy zasadach również warto rozgraniczyć te ogólne, panujące odgórnie oraz te wypracowane przez danych więźniów. W tym punkcie warto ująć to, że dane zachowania przysługują przywileje, za inne są przewidziane konkretne kary. Warto tutaj ukazać różnicę między moralnością „zwykłych” ludzi a więźniów – co wolno, a co jest niedopuszczalne. W ten sposób unaoczni się specyfikę tego miejsca.

 

Pułapki

Trudno napisać książkę o więzieniu, nie mając zielonego pojęcia o specyfice tego miejsca. Nie wystarczy tutaj przeczytać kilku książek beletrystycznych o więźniach – tutaj niestety trzeba poszukać więcej informacji. Brak wiedzy to tutaj największe zagrożenie. Dlaczego? Ponieważ szybko wychodzi na jaw a co za tym idzie – ukazuje niestaranność autora. Innym zagrożeniem jest czerpanie wiedzy z jednego źródła, które może ukazywać całość w bardzo subiektywnym świetle. Dlatego chcąc stworzyć taką książkę, trzeba nastawić się na intensywny research, co może niektórych zniechęcać.

Ewa Wiecha

Ewa Wiecha

Dziennikarka, copywriterka, redaktorka: sn2.eu, sn2world, welt.sn2world

Website: zlamanepioro.blogspot.com