Przeczytaj raport i sprawdź, jak wydać książkę

poniedziałek, 18, kwiecień 2016 07:49

Jak współpracować z redaktorem?

Written by Ewa Wiecha
Rate this item
(0 votes)


Mamy szczęście – naszą książkę udało się dokończyć i nawet znaleźliśmy wydawnictwo, które chętnie podejmie się wyzwania jej wydania. Jednak radość nasza nie trwa długo – nasz tekst trafia do redaktora, który odsyła nam go z uwagami w takiej liczbie, że mamy ochotę uciekać gdzie pieprz rośnie. Jak współpracować z redaktorem i się wzajemnie nie uszkodzić?

 

Zdrowy dystans


Oddając utwór do wydawnictwa musimy oswoić się z podstawową myślą – nasz tekst nie ukaże się w takiej formie, jaką wysłaliśmy wydawcy. Im lepiej to sobie uświadomimy, tym łatwiej będzie nam pogodzić się z proponowanymi przez redaktora zmianami. Warto uważnie czytać wszystkie jego komentarze i zastanowić się trzy razy, czy faktycznie są głupie i bezzasadne. Dlaczego? Ponieważ redaktorowi zależy na tym, aby naszej książce i nam nie zrobić krzywdy. Bo tylko wtedy on i wydawnictwo na tym zarobią. Dlatego najlepiej jest zachować zdrowy dystans do swojego utworu i oswoić się z myślą, iż nasz geniusz nie musi być aż tak oczywisty jak nam się wydaje. Poza tym dobrze jest pamiętać o jednej rzeczy – pisząc utwór całą akcję mamy w głowie i wiele rzeczy sobie dopowiadamy. Ani redaktor, ani czytelnik nie ma niestety takiej możliwości, dlatego jeśli ten pierwszy uważa, że coś należy nieco inaczej napisać lub wręcz coś dodać – warto go posłuchać.

 

Zdrowy krytycyzm

Czy redaktor jest alfa i omegą i należy się godzić na wszystkie jego poprawki bez wyjątku? Naturalnie, że nie. Jeśli dane uwagi wydają nam się wybitnie idiotyczne lub naruszają strukturę utworu, warto wziąć w obronę własne dzieło. Czasem bowiem redaktor się zapędzi i zwyczajnie poleci pewnym schematem myślowym, z którym akurat chcemy zerwać. Dlatego jeśli po przeanalizowaniu uwag i wzięciu pod uwagę innych opcji, nadal wydaje nam się cała zmiana pozbawiona sensu – poinformujmy o tym (oczywiście w cywilizowany sposób) redaktora i spróbujmy wyjaśnić swoje racje i wysłuchać jego argumentów. W ten sposób można wypracować idealne rozwiązanie, które sprawi, że czytelnicy dostaną produkt najwyższej jakości.

Last modified on poniedziałek, 18, kwiecień 2016 07:51
Ewa Wiecha

Ewa Wiecha

Dziennikarka, copywriterka, redaktorka: sn2.eu, sn2world, welt.sn2world

Website: zlamanepioro.blogspot.com