Przeczytaj raport i sprawdź, jak wydać książkę

środa, 16, marzec 2016 16:42

Powieść a opowiadanie – czyli jak napisać krótką formę

Written by Ewa Wiecha
Rate this item
(0 votes)

Powieść a opowiadanie – czyli jak napisać krótką formę

Czy wiesz, że napisanie krótkiego, trzy-czterostronicowego opowiadania jest trudniejsze niż grubej powieści? Wiele osób w to nie wierzy aż do momentu, kiedy nie muszą same się zmierzyć z tym problemem. Z czego wynikają trudności i na co trzeba uważać w przypadku krótkich form?

Konkrety stają się ważne
Przywykłeś do tego, że akcja nabiera tempa dopiero około osiemdziesiątej strony a punkt kulminacyjny umieszczony jest gdzieś tam hen, pod koniec powieści? No cóż, w przypadku opowiadań, felietonów i innych krótkich form całość musi być bardziej skondensowana. A co za tym idzie – szybciej musimy przejść do konkretów. W takich gatunkach nie ma miejsca na zbytnie opisywanie otaczającego świata czy też roztkliwianie się nad pobocznymi wątkami. Trzeba się skupić na tym co najważniejsze, czyli głównym wątku fabularnym. Nie jest to proste, jednak nie niemożliwe.

Redakcja = redukcja
Piszesz, piszesz i nagle orientujesz się, że Twoje opowiadanie rozrosło się do 50 stron? W takiej sytuacji nie pozostaje Ci nic innego, jak je nieco skrócić. Jest to ciężki proces, którego trzeba się nauczyć. Przede wszystkim musimy krytycznie podejść do własnego dzieła, a to nie łatwe. Następnie trzeba zdecydować, które fragmenty faktycznie oddają istotę akcji, a które są jedynie ozdobnikami zapychającymi miejsce. Ostatecznie jednak możemy w ten sposób otrzymać naprawdę dobry utwór, który w dodatku sami zredagowaliśmy. No dobrze, a co w sytuacji, kiedy nieco za dużo wyrzucimy? Wówczas mamy możliwość dopisania jeszcze kilku stron, które elegancko zakończą naszą akcję.

Ograniczanie bohaterów
Zarówno w działaniach, jak i w ich liczbie. W krótkich formach nie ma miejsca na wielu znajomych naszych głównych postaci. Ograniczamy ich jedynie do najważniejszych osób, które mają największe znaczenie dla akcji. Ponadto ci nasi bohaterowie nie mogą też być za bardzo aktywni – warto ich ukierunkować na dwa najważniejsze zadania, dorzucić kilka smaczków i tyle. Nie opisujmy ich życia zawodowego, prywatnego, rodzinnego, etc.  Skupmy się tylko na tym, co jest istotne!

Ewa Wiecha

Ewa Wiecha

Dziennikarka, copywriterka, redaktorka: sn2.eu, sn2world, welt.sn2world

Website: zlamanepioro.blogspot.com