Przeczytaj raport i sprawdź, jak wydać książkę

środa, 26, sierpień 2015 07:05

Z rozdziałami czy bez?

Written by Ewa Wiecha
Rate this item
(0 votes)

Z rozdziałami czy bez?

Zaczynasz pisać. Wiesz już jaka będzie główna fabuła, masz wymyślonych bohaterów. Jedyne co Cię w tej chwili stopuje to problem kompozycyjny. Czy podzielić swoją książkę na części czy też może pisać ciągiem? Zastanówmy się, które rozwiązanie jest idealne dla kogo!

 

Rozdziały dla gazet

Podział utworu na poszczególne części wziął się z czasów, kiedy to pisarze publikowali swoje teksty w odcinkach w lokalnej prasie. Było to szczególnie popularne w XIX wieku, kiedy powieść przeżywała swoje złote lata. Publikowanie w częściach miało tą zaletę, że można było bawić się narracją a przejście między wątkami nie musiało być tak płynne. Po prostu – każdy rozdział oznaczał coś nowego w utworze. Nowy wątek, nowe postacie, nowe wydarzenia? A może pokazanie całości wydarzeń z innej perspektywy? Współcześnie, kiedy już raczej nie publikuje się utworów w gazetach, lecz wrzuca na blogi, te rozwiązanie również znajduje swoje zastosowanie. Daje duże pole do popisu pod względem kompozycji oraz zabawy konwencją.

 

Ciągłość dla tradycjonalistów

Czy to oznacza, że książki pisane ciągiem są mniej atrakcyjne dla czytelników? Oczywiście, że nie!   Utwory pisane ciągiem są równie ciekawe. Po prostu mają nieco inne narzędzia do wykorzystania. Rzadko się bowiem pamięta o tym, że niekoniecznie trzeba dzielić utwór na rozdziały, aby móc zacząć nowy wątek. Wystarczy zacząć nowy akapit lub zastosować inne znaki rozdzielające wątki. Jest to o tyle korzystne, że nie musimy dbać o długość poszczególnych części. W przypadku rozdziałów dobrze jest, kiedy każdy z nich ma przynajmniej te kilka-kilkanaście stron długości. W przypadku takich luźnych części, mogą mieć one nawet mniej niż pół strony. Warto jednak brać pod uwagę to, że każde takie wtrącenie, zmiana w akcji, muszą być uzasadnione. Nie stosujmy takiego triku tylko po to, aby jakoś zapchać dziurę w utworze.

Ewa Wiecha

Ewa Wiecha

Dziennikarka, copywriterka, redaktorka: sn2.eu, sn2world, welt.sn2world

Website: zlamanepioro.blogspot.com