Przeczytaj raport i sprawdź, jak wydać książkę

wtorek, 07, lipiec 2015 07:21

Jak napisać powieść erotyczno-romatyczną?

Written by Ewa Wiecha
Rate this item
(0 votes)

Jak napisać powieść erotyczno-romatyczną?

Popularność serii E L James o Christianie Greyu i Anastasii Steel inspiruje wielu pisarzy do tworzenia własnych powieści erotyczno-romantycznych. Warto jednak najpierw zapoznać się z kilkoma radami, które ułatwią nam proces twórczy i pozwolą uniknąć podstawowych błędów.

 

Podstawą jest równowaga

Piszemy powieść erotyczno-romantyczną. Nie erotyczną, ani nie romantyczną, dlatego oba te wątki powinny się w sposób naturalny równoważyć i przeplatać. Zbyt duża doza któregokolwiek elementu może wywołać niesmak lub rozczarowanie czytelnika. Jak osiągnąć równowagę? Pisząc plan powieści warto po prostu policzyć, ile mamy scen romantycznych, a ile erotycznych i starać się, aby wychodziło po równo.

 

Całość ze smakiem

O tym, jak pisać sceny erotyczne, już pisaliśmy wcześniej. Warto zajrzeć do tego poradnika, szczególnie, że w tego rodzaju powieści niezwykle ważne jest odpowiednie skonstruowanie tych scen. Powinny wywoływać dreszczyk emocji, ale nie mogą zniesmaczać, nawet jeśli opisujemy coś kontrowersyjnego, jak np. parafilię lub fetysze.

 

Fabuła jest istotna

W każdej powieści historia jest podstawą. Jednak w tego rodzaju utworze jest ona tak naprawdę kluczową rzeczą. Dlaczego? Dzięki niej całość posiada realny wydźwięk. Banalna historyjka, oparta na bajeczce lub stwierdzeniu „poznali się w szkole i byli razem” po prostu nie pasuje do wywołujących rumieńce opisów. Pamiętajmy, że całość musi być przede wszystkim spójna. Dlatego podstawą całej powieści powinna być wiarygodna historia miłosna, napisana zgodnie z kanonem romansów. Dopiero do tego trzonu dorabiamy erotykę i modyfikujemy historię tak, aby była bardziej pikantna.

 

Brak miejsca na nudę

Powieść to długa forma wypowiedzi. Z reguły jest to około 300 stron maszynopisu. I na tych trzystu stronach musimy zawrzeć przynajmniej kilka lub kilkanaście opisów scen łóżkowych. Jak uniknąć powtórek i nudy? Po prostu – wkomponujmy to w naszą wymyśloną historię. Niech bohaterowie poznają się etapami lub – niech spełniają wzajemnie swoje fantazje. Bawmy się tym i nie bójmy się eksperymentować.
 

Ewa Wiecha

Ewa Wiecha

Dziennikarka, copywriterka, redaktorka: sn2.eu, sn2world, welt.sn2world

Website: zlamanepioro.blogspot.com