Przeczytaj raport i sprawdź, jak wydać książkę

środa, 01, kwiecień 2015 15:37

Jak napisać plan powieści

Written by Ewa Wiecha
Rate this item
(4 votes)

Jak napisać plan powieści?

Zasiadając do pisania powieści, warto mieć ułożony odpowiedni konspekt tego, co powinno się znaleźć w książce. Wielu pisarzy uważa to za zbędne, jednak dzięki temu możemy utrzymać spójność wydarzeń. Jak zatem napisać dobry plan powieści?

 

Zacznij od ogółu

Czyli na początku wypisz sobie podstawowe rzeczy – głównych bohaterów, podstawowe informacje o nich oraz o przebiegu całej historii. Jaki będzie jej główny wątek? Czy przewidujesz szczęśliwe zakończenie? To wszystko napisz w pierwszej kolejności.

 

Ogólny plan wydarzeń

Pamiętasz, jak w szkole pisało się plan wydarzeń powieści? Teraz właśnie powinieneś zrobić coś podobnego. Wymyśl, jakie wydarzenia powinny następować po sobie. Całość powinna być na tyle ogólna, aby móc swobodnie ją modyfikować i na tyle szczegółowa, aby nie rozmyć akcji.

 

Spis bohaterów

Skoro już wiesz, kto jest głównym bohaterem, to wypisz sobie pozostałe osoby. Rodzinę głównej postaci, znajomych, współpracowników. Następnie wypisuj kolejne osoby i powiązania z główną postacią lub innymi ważnymi bohaterami oraz głównym wątkiem. Możesz też sobie wypisać podstawowe informacje o każdym z bohaterów (np. ich rodziny, zawód, etc.)

 

Kończ na szczególe

W miarę tworzenia swojego planu, możesz coraz bardziej go precyzować i dopisywać kolejne fragmenty układanki. Uzupełniaj szczegóły, dopisuj wątki. Ważne, aby wiedzieć co z czego wynika i jak się wiąże z głównym tematem powieści.

 

Modyfikuj

Pamiętaj, że plan ma jedynie pomóc w uporządkowaniu powieści. Nie oznacza to jednak, że raz napisany, nie może ulegać żadnym modyfikacjom. Wręcz przeciwnie – dopiero w trakcie pisania zobaczysz, które wątki okażą się lepsze do rozwinięcia, a które postacie – zbędne. Pamiętaj, aby powstałe modyfikacje wprowadzać do swojego planu i przed oddaniem książki do wydawcy, zerknąć jeszcze raz na swój plan i porównać go z powieścią. Jeśli się obie rzeczy zgadzają i nie widać w nich żadnych błędów – wydawaj śmiało!
 

Ewa Wiecha

Ewa Wiecha

Dziennikarka, copywriterka, redaktorka: sn2.eu, sn2world, welt.sn2world

Website: zlamanepioro.blogspot.com