Przeczytaj raport i sprawdź, jak wydać książkę

środa, 01, kwiecień 2015 15:36

Jak przeprowadzić research do powieści

Written by Ewa Wiecha
Rate this item
(2 votes)

Jak przeprowadzić research do powieści?

Research to często pomijany etap przygotowań autora do napisania książki. A szkoda. Dzięki niemu możemy uniknąć błędów rzeczowych i staranniej opisać dane wydarzenia. Nawet jeśli nie chcemy, aby powieść opierała się na faktach, dobrze jest dowiedzieć się kilku rzeczy na temat szczegółów researchu.

 

Po co komu research?

Research pomaga zebrać i zweryfikować informacje. Niekoniecznie są to wiadomości o danym wydarzeniu – mogą to być informacje dotyczące zjawisk, działania danych środków, miejsc czy postaci. Zdobyte informacje możemy wykorzystać w książce i uwiarygodnić naszą historię. Jest to szczególnie ważne, kiedy chcemy opisywać rzeczy, zjawiska czy osoby, o których nie wiemy zbyt wiele i jedynie domyślamy się pewnych szczegółów.

 

Jak wyszukiwać informacje?

Przede wszystkim musimy wiedzieć co chcemy znaleźć. Czy szukamy informacji o zmarłym polityku, czy też o knajpce w Paryżu? Jeśli mamy już określony powód poszukiwań, pora na odpowiednie dobranie źródeł. W dzisiejszych czasach najczęściej korzystamy z internetu, jednak nie zawsze jest on wystarczający i wiarygodny. Dlatego warto po prostu popytać ludzi – znajomych, sąsiadów, etc. Jeśli nie mamy takiej możliwości lub temat jest bardzo specyficzny, to udajmy się do biblioteki popularnonaukowej. Tam znajdziemy nie tylko odpowiednie książki, ale również uzyskamy często dostęp do szczegółowych wyszukiwarek internetowych i bazy danych o artykułach naukowych z danej dziedziny.

 

Weryfikuj!

Nie każda informacja jest wartościowa. Dlatego, jeśli istnieje taka możliwość, weryfikuj pozyskane wiadomości stykając ze sobą przynajmniej dwa źródła. Jeśli informacje się różnią, zapytaj kogoś, które ze źródeł jest wiarygodniejsze. Lub po prostu sprawdź, która forma wiadomości się częściej powtarza.

 

Korzystaj z głową

Pamiętaj, że jeśli piszesz powieść, to nie chcesz zanudzić czytelnika. Dlatego nie rób mu mini-wykładu z danej dziedziny, lecz wpleć poszczególne informacje w sposób łatwy do przetrawienia. Nie bombarduj odbiorcy zbyt dużą ilością szczegółowych wiadomości, bo i tak tego nie zapamięta. Lepiej wybierz najważniejsze, z punktu widzenia fabuły, informacje i ich się trzymaj.

Ewa Wiecha

Ewa Wiecha

Dziennikarka, copywriterka, redaktorka: sn2.eu, sn2world, welt.sn2world

Website: zlamanepioro.blogspot.com