Przeczytaj raport i sprawdź, jak wydać książkę

środa, 01, kwiecień 2015 15:33

Powieść wyszła za krótka

Written by Ewa Wiecha
Rate this item
(0 votes)

Powieść wyszła za krótka?

Tak! Zrobiłeś to! Udało Ci się właśnie ukończyć książkę. Dumny przeglądasz swoją powieść i czujesz satysfakcję. Wysyłasz ją do wydawcy i... problem. Bo Twoja powieść jest trochę za krótka. Jak sobie z tym poradzić?

Wbrew pozorom taki problem jest bardzo częsty – w szale pisarskim pchamy akcję do przodu, nie zważając zbytnio na to co się po drodze dzieje. Pomijamy zaplanowane wcześniej wątki poboczne, idąc za ciosem rozbudowujemy główny wątek. I kiedy stawiamy kropkę nad i, okazuje się, że całość wyszła nieco za krótka. Nic jednak straconego. Oto kilka rad, jak rozbudować swoją powieść:

 

1. Rozbuduj wątki poboczne.

Teraz masz na to czas. Możesz je dokładniej opisać, wprowadzić nowe postacie, ubarwić opis. Nie bój się dołączać kolejnych wątków i bohaterów. W ten sposób akcja zyska na wartości, a Twoja powieść na objętości.

 

2. Sprawdź spójność.

Sporządź plan wszystkich opisanych wydarzeń. Czy wszystko ma ręce i nogi? Czasem na pierwszy rzut oka wydaje się, że wszystko jest w porządku. Jednak w pewnym momencie okazuje się, że pewne kwestie zbyt szybko wychodzą na jaw i trzeba je nieco rozbudować. To Ci doda kolejnych kilka stron.

 

3. Trzymaj tempo.

Czytasz swoje dzieło i wydaje Ci się, że niektóre wydarzenia następują po sobie za szybko? W takim razie musisz dodać kilka opisów, pewne uspokajające sceny. W ten sposób wyrównamy tempo powieści, przez co łatwiej będzie ją czytać. A Ty na swoim koncie znowu zyskasz kolejnych kilka stron.

 

4. Przyczyna i skutek.

Pamiętaj, że w książce nie ma miejsca na bezcelowe opisy czy wydarzenia. Każda czynność wykonana przez bohaterów powinna mieć swój powód i prowadzić do głównego wątku. Jeśli tego brakuje, masz szansę nadgonić to niedopatrzenie. I znów Twoja książka staje się ciut grubsza.

 

5. Działaj przez zaskoczenie.

Uważasz, że Twoja powieść jest trochę zbyt przewidywalna? Dobrym sposobem na jej pogrubienie jest dodanie kilku zwrotów akcji. Z całą pewnością korzystnie to wpłynie na treść, a i Ty pozbędziesz się problemu zbyt krótkiej powieści.

Ewa Wiecha

Ewa Wiecha

Dziennikarka, copywriterka, redaktorka: sn2.eu, sn2world, welt.sn2world

Website: zlamanepioro.blogspot.com