Przeczytaj raport i sprawdź, jak wydać książkę

Łukasz Czubek replied to the topic 'Jak tego dokonać?' in the forum. 7 lat temu

Władca Pierścieni jest dobrym przykładem równoczesności różnych zdarzeń. Tam jednocześnie dzieje się wiele rzeczy. Frodo idzie z pierścieniem, Gandalf jedzie do Minas Tirith, Aragorn i reszta wracają do Edoras. Wszystko jest podzielone na oddzielne rozdziały lub nawet księgi.
Sam w tej chwili piszę mini powieść, której trzy główne wątki dzieją się jednocześnie, cały czas się przeplatając.
Więcej

Łukasz Czubek replied to the topic 'Jak tego dokonać?' in the forum. 7 lat temu

Przy bitwach się nie śpieszysz i piszesz powoli. Bitwa na polach Pelenoru zajęła mnóstwo miejsca u Tolkiena. Technika opisywania bitew jest jednak na tyle skomplikowana, że zasługuje na oddzielny temat, lub nawet pracę naukową.
W epickich bitwach mamy starcie herosów, przez co konieczne jest przyglądanie się poczynaniom jednostek i przyśpieszaniu akcji by zobaczyć jak walczy ze swym wrogiem bohater.
W bitwach gdzie nie istnieją herosi opisujemy ogólnie, co zajmuje mniej miejsca.
Można bawić się w taktyka i opisywać ruchy wojsk. Osobiście bawiąc się tak ściągam z Sun Tzu.

Co do jednoczesności...
Tak naprawdę jedne wydarzenia są następstwami innych. Jedne są troszeczkę wcześniej, inne troszeczkę później. Należy wychwycić tą zależność i przesunięcie, nie da się fizycznie zapisać jednoczesności, najwyżej można wypisywać zdarzenia kolejno, dodają słowa typu "tym czasem", "z kolei", "następnie" ETC.
Więcej

Łukasz Czubek replied to the topic 'Jak tego dokonać?' in the forum. 7 lat temu

Sprawa prosta.
Wystarczy opisywać kolejno poczynania każdego z nich, dodając element chaosu w postaci niespodziewanych poczynań walczących.
Szybkości akcji nadadzą krótkie zdania i wykrzyknienia.

Zaczęło się. Pierwszy uderzył John. Zamroczony Barnaba zatoczył się na beczki. Wściekły Lukas ruszył w obronie zaatakowanego kompana, za nim popędził Pan Smith wymachując sztachetą. Zaczęło się! Gordon i Mały ledwo zdążyli wyskoczyć z pałkami.
I tak dalej...
Tak może wyglądać opis walki.
Więcej

Łukasz Czubek utworzył(a) nową grupę 7 lat temu

Krytyka i autokrytyka literacka

Dzielimy się tekstami znanych autorów polskich oraz zagranicznych, dzielimy się też własnymi tekstami lub chociaż ich fragmentami. Po każdym takim...

Drzwi samoczynnie otworzyły się kiedy przed nimi staną i powitały go jego własnym imieniem. Czyżby ciocia wczytała dane ze swojego ziemskiego domu,... Pokaż więcej

Renata Jakubowska Już zdążyłam się doszukać błędu - "staną". Poprawnie pisze się "stanął" I parę kopnięć interpunkcyjnych, ale nie będę ich wymieniać po kolei...
Moje...
Pokaż więcej
7 lat temu
loader
loader
Attachment
Łukasz Czubek Jak pisałem... Interpunkcja, ortografia i niektóre aspekty stylistyki są dla mnie niczym czarna magia. 7 lat temu
loader
loader
Attachment
Renata Jakubowska To niedobrze, niedobrze! W pisarstwie nieznajomość takich rzeczy to na prawdę coś złego! To tak, jakby ktoś chciał zostać gitarzystą, a nie miał... Pokaż więcej 7 lat temu
loader
loader
Attachment

Łukasz Czubekuczestniczy Webinarium Sesja II - Podstawy Inteligencji emocjonalnej. Relacja emocjonalna autor-czytelnik. Charaktery i osobowość..

youtu.be/4CgnIbOIoJg
Inspirujący utwór.

Łukasz Czubek created a new topic ' Prawa autorskie' in the forum. 7 lat temu

Umieszczam tutaj pełny tekst ustawy o prawach autorskich (dwie wersje), dorzucam też kilka aktów prawnych międzynarodowych.
Powodzenia w przeglądaniu i nie zgubcie się zbytnio ;)

PS
D19940083 i D19940083Lj to aktualnie obowiązująca w Polsce ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 r. To najbardziej przydatne w danej chwili dokumenty.
Więcej

Łukasz Czubek replied to the topic 'MÓJ POMYSŁ NA KSIĄŻKĘ' in the forum. 7 lat temu

Moja wypowiedź zapewne cię zgasi, ale...
To wszystko już było, przez pisarzy zostało przeżute, przetrawione, wydalone i tak dziesiątki razy. Nikt nie będzie chciał czytać o kolejnym niepokonanym herosie, który z mieczem w garści przedziera się przez chordy wrogów bez żadnego szwanku, zabija smoka, ratuje księżniczkę i zostaje imperatorem czy innym takim.
Jeśli coś ma się sprzedać lub być chociaż lubiane przez odbiorców, tudzież czytelników, powinno trafiać do nich. Twórcy współczesnej popkultury to wiedzą, dlatego powstają takie postaci jak Iron Man, Batman czy inni herosi pełni słabości i wad. Ludzie chcą się utożsamiać z bohaterami, o których czytają, chcą widzieć jak taki nikt jak oni osiąga prawdziwą chwałę i potęgę, jak popełnia po drodze takie same błędy jak oni i tak samo jak oni nie potrafi wykorzystać władzy. Ludzie chcą być tym o kim czytają. To daje nadzieję, że i oni może kiedyś będą potężni. Każdy chce być potężny, choć inaczej to nazywa.
Więcej

Łukasz Czubek replied to the topic 'Dzień dobry wszystkim!' in the forum. 7 lat temu

22 lata to mniej niż mam wrażenie. Podczas prac nad licencjatem narodził się genialny pomysł na opowiadanie, które usiłuje kontynuować.
Czytam, oglądam, słucham, piszę.
Czytam niemal wszystko co jest pod ręką. Moi ulubieni autorzy to Tolkien, Asimov, Lem, Conrad. Ta obfitość jest wynikiem lubienia książek, nie autorów, choć w przypadku tych czterech, lubię więcej książek niż jedną. Książki lubiane pojedynczo to Sztuka Wojny autorstwa Sun Tzu i Sun Pin, Księga Pięciu Kręgów autorstwa Musashiego Miyamoto. Czytuje też komiksy, kiedyś pochodzenia zachodniego, jak seria o Conanie, czy o przygodach Asterixa i Obelixa, teraz głównie japońskie mangi, choć i tak niewiele, choć z całą pewnością mogę polecić komiks The Ghost In The Shell stanowiący swoisty kanon cyberpunku, wydany w Polsce przez Japonica Polonica Fantastica.
Oglądam filmy oczywiście i kreskówki, z tych drugich głównie anime.
Słucham cięższej muzyki, choć zdarzają się też rzeczy dla ludzi normalnych, nie pozbawionych słuchu. Oto przykład: The Sword - [Untitled] track from Gods of the Earth
Piszę... Co ja właściwie piszę? Ostatnio teksty filozoficzne i temu podobne. Wymóg studiów magisterskich z filozofii... Walczę też ze wspomnianym opowiadaniem, które w efekcie rozrosło się do czterech, z czego trzy dzieją się równolegle do siebie, podczas gdy czwarte domyka je i łączy czymś więcej jak bohaterami.
Z tej dość długie wypowiedzi pisemnej zapewne widać, że interpunkcja nie należy do moich mocnych stron. Ale spokojnie... Znalazłem już redaktora, w osobie moich koleżanek, więc teksty opowiadań czy powieści nie będą posiadały takiej ilości błędów interpunkcyjnych, stylistycznych czy ortograficznych.
Pozdrawiam.
Więcej

Łukasz Czubek ma nowe zdjęcie w tle profilu 7 lat temu
Łukasz Czubek ma nowe zdjęcie w tle profilu 7 lat temu

Witam. Nowy etc... Na wstępie ważne dla mnie ostatnimi czasy pytanie. JAK PRZERWAĆ BLOKADĘ TWÓRCZĄ?!
Nadmiar pomysłów wylewa mi się uszami, ale nie...
Pokaż więcej

Renata Jakubowska Najlepszym sposobem będzie zapisać sobie wszystko kluczowymi słowami Kiedy najdzie cię większa ochota na pisanie, spojrzysz na tą listę... Pokaż więcej 7 lat temu
loader
loader
Attachment
Łukasz Czubek Zwykle to drugie działa na mnie lepiej. Pomysł zawsze jakiś jest. 7 lat temu
loader
loader
Attachment
ANNA LAURA SZARY Cześć, też Nowa. Też tak mam, bardzo często. Tyle, że ja nie staram się blokować swoich pomysłów, czy wybierać tych najlepszych, bo przychodzą... Pokaż więcej 7 lat temu
loader
loader
Attachment