Przeczytaj raport i sprawdź, jak wydać książkę

Oczywicie, że tak. Jesli redaktor jest fizycznie dostępny w czasie rzeczywistym lub jest blisko, wtedy na miejscu mozna redagować razem. Natomiast, pojawia sie pytanie, czy to jest lepsza opcja?

Proces redagowania sprowadza się i tak do ścisłej współpracy, gdyż poza gramatyką, sprawdzaniem faktów i interpunkcją, redaktor daje sugestie stylistyczne i merytoryczne, a autor wybiera swoją wersję. Dużo wydajniesza jest współpraca, jeśli redaktor najpierw sam sczytuje tekst i skupia sie na tych aspektach, których autor nie był w stanie poprawić przy ostatniej rewizji.

Obecnie, możemy to robić online i odległości nie są już ważne. Niemniej polecam zawsze dokladne sprawdzenie tekstu zanim go oodajemy do edycji/redakcji, potem wprowadzenie korekty i znowu ostatnie sczytanie. Autor nie jest w stanie ocenić, jaki będzie odbiór czytelnika, gdyż tworzy on własne obrazy, a czytelnik ze słów układa swoje, które często mogą być bardzo różne.

Czytaj więcej...

Joanna Żak podziękował(a) użytkownikowi 'Tammara' w wiadomości ' ocen fragment mojej ksiazki'. 9 lat temu
Grażyna Grace Tallar odpowiedział(a) w temacie 'ocen fragment mojej ksiazki' na forum. 9 lat temu

Pani Tamaro, bardzo szybka odpowiedź tym razem, gdyż nie często jestem przy biurku i komputerze w czasie lata.

Bardzo dobry styl, naturalny, dynamiczny, kiedy trzeba oraz wspaniale pokazane emocje. Pani teksty mogą byc przykładem jak stosować najwazniejsza regułę w pisaniu "nie opisuj, tylko pokaż.

W niektórych dialogach warto dodać tekst, który wskaże na rozmówcę i jego reakcje. Na przyklad po wypowiedzi -Nalegam.
Przyglądam mu się zaskoczona.
- Dzięki, ale naprawdę sobie poradzę.
- Nalegam.

Doskonałe wyrażenie "tymi słowami przybiło mnie do ziemi.", niemniej Ot co, odbiera siłę, gdyż ot co wskazuje na błahostkę, a nie na silne emocje i nie bardzo tutaj (według mnie) pasuje.

Wspanialy, profesjonalny i mądry komentarz pana Orcia powinien być dla Pani kompasem.

Zauważywam też kilka błędów w użyciu podmiotu. na przykład "Puls skacze mi oszołomiony, choć nawet do niego nie podeszłam" - chyba nie miała Pani na myśli podchodzenia do pulsu?

Ćwiczenie dla Pani i dla nas. Prosze dokładnie przeczytać tekst i pokazać nam, gdzie jeszcze podmiot jest błędnie użyty.

Ja również jestem zachwycona Pani talentem, co nie oznacza, że nie ma przed Panią trochę pracy nad wyszlifowaniem tekstu (redactor pomoże). Tematyka fantastyczna, z pierwszej ręki problem obecnegomłodego pokolenia. Bardzo jetem zainteresowana całą książką i życzę sukcesów.

Mam pytanie: dlaczego używa Pani imion zagranicznych? Czy to przygotowanie do być może przyszłych publikacji za granicą?
Więcej

Jolanta Lasek podziękował(a) użytkownikowi 'yoli' w wiadomości ' Słowa klucze w wydawnictwach'. 9 lat temu
Grażyna Grace Tallar odpowiedział(a) w temacie 'ocen fragment mojej ksiazki' na forum. 9 lat temu

Bardzo trafna uwaga.
Więcej

Mialam kilku redaktorów przez ostatnie 20 lat, ale polecam najbardziej profesjonalna pania Dr. Klaudie Dróżdż wspólpracujaca z wydawnictwem Poligraf.
Więcej

Grażyna Grace Tallar odpowiedział(a) w temacie 'Opinie na temat książki Janusza Głowackiego' na forum. 9 lat temu

Bardzo dziekuję za odpowiedź i sugestie. Prosze pisz i wydawaj, gdyz widac, że jest w Tobie (mam zawsze problem z przechodzeniem na Ty, ale ja się nie obrażam) wiele wrazliwości do przekazania światu.
Więcej

Grażyna Grace Tallar odpowiedział(a) w temacie 'Opinie na temat książki Janusza Głowackiego' na forum. 9 lat temu

Mam putanie. Czy to Pan jest autorem książki "Koty, Krowy i Potwory?
Więcej

Grażyna Grace Tallar odpowiedział(a) w temacie 'Opinie na temat książki Janusza Głowackiego' na forum. 9 lat temu

To prawda. Najtrudniej jej opisać intensywność emocji, gdyż nigdy nie jest to jedna emocja, tylko nieznane nam skladniki cocktail'u uczuć, najczęściej podświadomych.. Niestety, nie znam Bukowskiego. Chetnie przczytam, od której ksiązki powinnam zacząć?
Więcej

Grażyna Grace Tallar odpowiedział(a) w temacie 'Opinie na temat książki Janusza Głowackiego' na forum. 9 lat temu

Dziękuję za odpowiedź. Zgadzam sie co do stylu życia Glowackiego, który jest celebrycki (myślę, że może jest też w nim coś z narcyza, ale tego nie wiem). Przeczytam jego nowsze ksiązki. Ale jak już o Kosińskim, to co onim myślicie. Jego zbiór opowiadań Step jest szokujący. Nawet nie zdawalam sobie sprawy, ile on musiał zwalczać wewnętrznych demonów I że tyle jest na świecie dewiacji. Widać byłam wychowana pod kloszem.
Więcej

Krystyna Maria Jasik podziękował(a) użytkownikowi 'skorpionka' w wiadomości ' Opinie Wasze, cenną wskazówką'. 9 lat temu
Grażyna Grace Tallar odpowiedział(a) w temacie 'Opinie Wasze, cenną wskazówką' na forum. 9 lat temu

Zaznaczam, że nie jestem autorytetem, jesli chodzi o poezje, ale zawsze moge się wypowiedzieć jako czytelnik-odbiorca. Wiersz jest emocjonalny, prawdopodobnie głębiej odbiorą go kobiety. Myślę, że oddaje Pani ból niechcianej kobiety i słowami maluje obraz. Widzę to wielkie ptaszysko, nadzieję i rozczarowanie, pozostanie z bólem.

Jedyne co bym stylistycznie dodała, to w piątym wersie "A w jej sercu...", gdyż można odebrać, że to ptakowi struna w sercu pękła ( to jakby wynika z poprzedniego zdania). Także w 10 wersie Słuchając (czego) jeków, płaczu i żalów (chyba lepeij gramatycznie), mimo, że to poezja i wszystko dozwolone.

Myślę, że można Pani pogratulować umiejętności przekazania obrazu kobiecego bólu.
Więcej

Bardzo ubolewam nad repertuarem dramatu w Kanadzie. Dramat współczesny jest jakby dla małego grona. Właściwie króluje klasyka. Z przyjemnością odwiedzam teatry w Polsce. Uważąm, że dużo sie dzieje, także wiele odważnych eksperymentów.

Jeśli chodzi o formę, to myślę, że kreatywność jest wskazana. Może tak jak media społecznościowe, widownia powinna odgrywać ważną role. Tematy, ktore ja lubię: różnica czterech pokoleń, etyka, komunikacja, jak walczyć z korporacyjnym systemem, który więzi ludzi bez kajdanek.
Więcej

Grażyna Grace Tallar utworzył(a) nowy temat ' Miedzynarodowy Dzień Ksiązki' na forum. 9 lat temu

Witam! dzisiaj mamy Miedzynarodowy Dzień książki, obchodzony w Polsce od 2008 roku, a na świecie od ponad 80-ciu lat.

Co możemy zrobić z okazji takiego dnia? Napisać coś? Przeczytać, czy uczestniczyć aktywnie w uroczystościach w Waszym Mieście?

Może coś przygotujemy razem na rok 2015? Podzielcie sie Waszymi uwagami i propozycjami, proszę.
[Plik załącznika: 240px-UNESCO_World_Book_and_Copyright_Day_2012_poster.png]
Więcej

Grażyna Grace Tallar podziękował(a) użytkownikowi 'eqtrainer' w wiadomości ' Dramat - wiedza teoretyczna i Wasze odczucia, przemyślenia.'. 9 lat temu
Grażyna Grace Tallar utworzył(a) nowy temat ' Opinie na temat książki Janusza Głowackiego' na forum. 9 lat temu

Kilka dni temu przeczytałam książkę Janusza Głowackiego "Z Głowy". bardzo mi sie podobała i jestem ciekawa, jak inni odbierają te książkę. Interesuje mnie, czy ja odebrałam ksiązkę tak pozytywnie, gdyz jako emigrantka rozumiem, co przeszedł Janusz Głowacki i jak wiele osiągnął. Czy osoby, które nie miały w swojej biografii emigracji, równiez odbieraja tę pozycję, jako ciekawą. Styl i sytuacje opisane w tej ksiązce wywołały u mnie zarówno śmiech, jak i łzy; łzy ponieważ poczulam sie po raz kolejny bezsilna w walce ze złem i to teraz złem globalnym...

Prosze o wrażenia i opinie tych z Państwa, którzy przeczytali tę książkę, lub tych, którzy ją tylko przekartkowali i z jakichś powodów odlożyli na bok.
Więcej

Grażyna Grace Tallar odpowiedział(a) w temacie 'ocen fragment mojej ksiazki' na forum. 9 lat temu

Jako czytelnik, myślę, że fragment zdecydowanie wzbudza zainteresowanie i chciałabym dowiedzieć sie więcej, o czym jest cała akcja, jak kończy sie walka, a przede wzystkim, jakie będą konsekwencje nielegalnego wydarzenia i kto je poniesie.

Natomiast redaktor na pewno miałby troche pracy, miejscami ze stylem oraz interpunkcją. Nie wiem, jaka jest struktura calej książki, ale fragment rozpoczyna sie interesująco, ponieważ chcemy wiedzieć, co się stało i jak doszlo to tej pierwszej scemy.

Dialogi są naturalne i w miarę wiarygodne. W wypowiedzi Turka możnaby dodać coś typowego dla kultury tureckiej połączonej z przestępczym światem. Ten Turek jest podobny w stylu wypowiedzi do Marcina, a przeciez to inne osobowości. Także przeplotłabym dialogi tekstami rozszerzającymi postać bohaterów, ale nie wiem, z której części książki jest fragment. Być może już bohaterowie są przedstawieni wcześniej, to wtedy coś innego pomiędzy jedna sceną, a drugą i trzecią.

Myślę, że temat jest bardzo ciekawy i daje pole do popisu jeśli chodzi psychologię i socjologię świata przestępczego oraz zderzenie się systemu wartości oraz moralności człowieka, który ma trudne zycie i trudne wybory z osobą pozbawioną wrażliwości i skrupułów, z przestępcą.

Powinien Pan pracować nad tą ksiązką i ją napisać do końca. A czy ma Pan już tytuł?

Życzę powodzenia.
Więcej